Trening Umiejętności Społecznych

Pierwsze miesiące roku podczas zajęć Treningu Umiejętności Społecznych poświęciliśmy bardzo ważnemu tematowi – złości, stresowi, napięciu oraz innym trudnym emocjom, które towarzyszą nam w codziennych sytuacjach.

Rozmawialiśmy o tym: 

• jakie sytuacje wywołują w nas złość i napięcie

•jak rozpoznać sygnały płynące z ciała

•co dzieje się z nami, gdy czujemy stres

•do kogo możemy zwrócić się po wsparcie w domu i w szkole

• w jaki sposób bezpiecznie i konstruktywnie radzić sobie z trudnymi emocjami

Uczyliśmy się nazywać emocje, szukać ich przyczyn oraz poznawaliśmy różne strategie regulacji – od technik oddechowych, przez rozmowę, aktywność fizyczną, trening Jacobsona i ćwiczenia uważności, po sposoby wyciszania się i rozładowywania napięcia.

Cykl zakończyliśmy warsztatami sensorycznymi. Uczniowie stworzyli własne żelowe „kulki mocy” oraz gniotki, które mogą wykorzystywać w domu, w szkole i wszędzie tam, gdzie potrzebują chwili zatrzymania, wyciszenia lub rozładowania napięcia.